C#

C# Console Ekrana Yazı Yazma

C# Console Yazı Yazma

C# Console derslerimizin ilkinde en temel konu olan ekrana yazı yazma işlemini göreceğiz. Ekrana yazdıracağımız, kullanıcıya göstereceğimiz her şey için bu işlemi uygulamamız gerekecektir. Bu nedenle C# Console uygulamalarında en çok kullanılan işlemdir, oldukça önemlidir.

C# Console’da ekrana yazı yazdırma işlemini 2 farklı şekilde yapabileceğiz. Bu kodlarımızı ve aralarındaki farkları detaylı olarak inceleyelim…

C# Console Yazı Yazma Kodu:

Bu tek satırlık kodumuz ile ekrana Yazilon.com yazdırmış olacağız. Kod bloğundaki çift tırnak ” ” içerisine yazılan yazı, ekrana yazdırmak istediğimiz mesajdır. (Örnekte: Yazilon.com) Aynı işlemi alttaki kodla da gerçekleştirebiliriz.

Bu kodumuz da tıpkı üstteki kodumuz gibi ekrana Yazilon.com yazdıracaktır. Ancak iki kod arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Bu farka dikkat etmeliyiz. Nedir bu?

Console.Write kullandığımızda; ekrana mesaj yazılır ardından imleç mesajın hemen yanında (sağında) durur. Böyle olduğunda ekrana farklı bir mesaj yazdırırsak mesaj boşluksuz şekilde önceki yazının hemen yanında gözükecektir.

C# Yazı Yazma

Console.WriteLine kullandığımızda; ekrana mesaj yazılır ve imleç alt satıra iner. Böylece ekrana yeni bir yazı yazıldığında, önceki yazının yanında değil bir alt satırında gösterilecektir.

C# Yazı Yazma

Ekstra olarak C# İçin Visual Studio Kullanımı dersimizde anlattığımız üzere, C# Console uygulaması açıldığında kod bloğu işlendikten hemen sonra ekran kapanacaktır. Bunu önlemek yani Console ekranını (programımızı) açık tutmak için bir kod kullanacağız.

C# Console Ekranı Açık Tutma Kodu:

Bu kod sayesinde kullanıcı herhangi bir tuşa basana kadar Console ekranı açık kalacaktır.

Bu kod sayesinde kullanıcı Enter tuşuna basana kadar Console ekranı açık kalacaktır.


Örnek Uygulama:
Console ekranında üst satıra (Yazilon.com) yazan, alt satıra ise önce (Yazılım) hemen yanına da (Online) yazan ve Enter tuşuna basıldığında ekranı kapatacak olan uygulamayı kodlayalım.

C# Yazı Yazma

Örneğin Ekran Görüntüsü:
C# Yazı Yazma

Gördüğünüz üzere kodlarımızı yazdık ve programımız sorunsuz çalıştı. İnceleyecek olursak; ilk satırdaki kodumuz ile ekrana Yazilon.com yazdırıp imleci alt satıra geçirdik. İkinci satırdaki kodumuz ile ekrana Yazılım yazdırıp imleci yanında bıraktık. Üçüncü satırdaki kodumuz ile ekrana Online yazdırıp imleci yanında bıraktık. Ve son satırdaki kodumuz ile de Enter tuşuna basıldığında ekranı kapatma komutunu verdik.

Böylelikle bu dersimizde tam anlamıyla C# Console’da ekrana yazı yazma işlemini görmüş olduk. C# Console’daki tüm programlarda mutlaka ekrana yazı yazılacağı için bu kodlar mutlak en çok başvuracağımız kodlar olacaktır. İyi anladığınıza inanıyoruz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap