C#

C# Değişken Tipleri Yazı Değişkeni Tanımlama

C# Yazı Değişkenleri

C# değişken tipleri nelerdir? C Sharp programlama dilinde yazı yazmak için nasıl değişken tanımlanır? C# console uygulamasında string ve char türleri ile metinsel değerler tanımlayacağız.

C# Değişken Tipleri:

C# dilinde karakter tanımlamak için 2 farklı değişken türü kullanılabilir. Char ve String kullanarak metinleri bir değişkene tanımlayabilir ve bu değişkende tutabiliriz. Ancak iki değişken tipi arasında önemli bir fark bulunmaktadır. İkisini de ayrı ayrı inceleyelim.

“Char” Kullanımı:
Char ile tanımlanan değişkenler tek bir karakter tutabilirler. Veri boyutu 2 bayt’tır. Değişkene harf, sayı, karakter (e,4,? gibi) tanımlanabilir.

Yukarıdaki kod ile char türünde harf isimli bir değişken oluşturmuş ve harf değişkenine a karakterini atamış olduk. Kodu a yazan kısmı uygun şekilde değiştirerek kullanabilirsiniz.

“String” Kullanımı:
String türünün veri boyutu sınırsızdır. Uzunluğu fark etmeksizin her metin string ile tanımlanan değişkenlerde tutulabilir. Değişkene harf, sayı, karakter (m,3,! gibi) atanabilir.

Yukarıdaki kod ile string türünde website isimli bir değişken oluşturmuş ve website değişkenine yazilon yazısını atamış olduk. Kodu yazilon yazan kısmı uygun şekilde değiştirerek kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere char ile tek karakter barındıran değişkenler tanımlanabilirken, string ile birden fazla karakter barındıran değişkenler tanımlanabilmektedir. Dolayısı ile yaygın olarak string türü kullanılır. Not olarak belirtmek faydalı olacaktır ki; string türüne sayı tanımlanabilir ancak işlem (toplama gibi) yaptırılamaz. İşlem yaptırılacak olan sayılar için farklı değişken türleri kullanılmaktadır.

C Sharp dilinde char ve string ile değişkenler tanımladığımız bir örnek görelim.

Örnek Uygulama:
Console ekranında üst satıra (*Yazilon.com) ile alt satıra (*Yazılım Online) yazan ve herhangi bir tuşa basıldığında ekranı kapatan bir program yazalım.

C# Yazı Değişkenleri

Örneğin Ekran Görüntüsü:
C# Metin Değişkenleri

Resimden de görüldüğü üzere örnek kodlarımız sorunsuz çalışmaktadır. Kodlara göz gezdirecek olursak; ilk satırda char kullanarak sekil değişkenini, ikinci satırda string kullanarak ilkyazi değişkenini ve üçüncü satırda ise yine string kullanarak sonyazi değişkenini tanımladık. Sonrasında ekrana sekil (*) ve ilkyazi (Yazilon.com) değişkenlerini yazdırıp imleci alt satıra geçirdik. Ardından sonyazi (*Yazılım Online) değişkenini ekrana yazdırdık. İmleci aynı satırda bıraktık ve herhangi bir tuşa basıldığında programın kapanması için son satırdaki klasik kodumuzu ekledik.

Mükemmel, bu dersimizde C# programlama dilinde değişken nasıl tanımlanır sorusunu kapsamlı şekilde cevaplamış olduk. Özellikle uygulamalarınızda string tipini sıkça kullanacak ve öğrendiklerinizi pekiştireceksiniz. Bir sonraki derste görüşmek üzere, başarılar.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap