C#

C# İçin Visual Studio Kullanımı

C# Visual Studio Kullanımı

C# programlarımızı, C# dilinin yazılımcısı olan Microsoft firmasının Visual Studio programını kullanarak yapacağız. Visual Studio programının farklı versiyonları mevcuttur. Ben Visual C# 2010 Express kullanacağım. Temel olarak tüm versiyonlarda görünüm benzerdir.

Visual Studio Kullanımı:

Visual Studio programının bilgisayara kurulu olduğunu varsayıyoruz ve programı açarak ilk adımı atıyoruz.

C# Visual Studio Kullanımı

Gördüğünüz üzere programımız açıldı ve aşağıdaki gibi bir ekran karşıladı bizi.

C# Visual Studio Kullanımı

Şimdi yeni bir proje oluşturmak için üst menüden (File -> New Project) ya da (Ctrl+Shift+N) tuş kombinasyonu yapıyoruz.

C# Visual Studio Kullanımı

Gelen ekranda sol kısımda Visual C# seçili olduğuna dikkat ediniz, seçili değilse seçiniz. Çünkü; C# uygulamaları yapacağız 🙂

C# Visual Studio Kullanımı

Sonrasında alt bölümdeki Name kısmından yapacağımız programın ismini yazıyoruz. Ben bu örnekte “Yazilon-CSharp-İlk-Uygulama” olarak girdim.

C# Visual Studio Kullanımı

Ardından orta kısımda açmak istediğimiz uygulama tipini seçeceğiz. Biz burada Console uygulaması yapacağımız için “Console Application” seçeneğini seçerek Ok butonuna tıklıyoruz.

C# Visual Studio Kullanımı

Kısa bir bekleyişin ardından aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz kod yazma ekranımız karşılıyor bizi. İlk defa programı kullanacak olanlar için heyecan verici bir an 🙂

C# Visual Studio Kullanımı

Bu ekranda gördüğünüz kodlar sabittir, zaten otomatik oluştular. Bu kodlara dokunmuyoruz. En içte kalan süslü parantez { } içerisine kendi kodlarımızı yazarak ilk uygulamamızı yapacağız. Bu bölümdeki sabit kodlarla ilgili detaylı bilgileri ilerleyen derslerde bulabileceksiniz.

İlk Örnek Uygulama Kodları:

Kodlarımızı yazdıktan sonra ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olmalı.

C# Visual Studio Kullanımı

C# kodlama dilinde yan yana iki bölme işareti // koyarak, ardından yazılan yazılar görünmez yazılardır. Bu kısım sadece kod ekranında görünür, programa hiç bir etkisi yoktur. Yazılımcılar not tutmak amaçlı bunu kullanırlar. Biz de bu örnekte kodların yazılacağı kısmı size göstermek için bu işlemi kullandık.

Alt satırdaki kodumuz olan Console.ReadKey(); neden kullanıldı peki? Bu kod programa şu komutu verir. Program açıldığında herhangi bir tuşa basana kadar programı açık tut! Çünkü; böyle bir komut yazmazsak program açıldıktan hemen sonra otomatik kapanacaktır.

Programı açık tutma işlemini farklı bir şekilde daha sağlayabiliriz. Console.ReadLine(); kodunu kullanarak tabi ki! Bu kodun programa verdiğimi komut ise; Enter tuşuna basana kadar programı açık tut! olacaktır. Readkey ve ReadLine arasındaki fark budur.

Şimdi ilk örneğimiz için gerekli kodlarımızı da yazdık. Artık uygulamamızı çalıştırmak istiyoruz. Bunun için yapmamız gereken; üst kısımda yer alan yeşil renkli (Run) butonuna tıklamamız ya da klavyeden (F5) tuşuna basmamız olacaktır.

C# Visual Studio Kullanımı

Bu işlemin ardından kodlarını bizim yazdığımız, kendimize ait olan ilk programımız çalışacaktır.

Örneğin Ekran Görüntüsü

C# Visual Studio Kullanımı

Gördüğünüz gibi meşhur siyah Console ekranımız açıldı. Ekranda herhangi bir şey yazmıyor, çünkü; ekrana bir şey yazdırma komutu vermedik. Ancak belirttiğimiz gibi ekran kapanmıyor ve bizden bir tuşa basmamızı bekliyor. Herhangi bir tuşa bastığınızda kapanacaktır.

Evet! Bu derste; Visual Studio temel kullanımını, C# Console’da ilk programımızı ve programı çalıştırmayı öğrendik.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap