CSS

Css Nedir?

Css Nedir

CSS; Cascading Style Sheets cümlesinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye kabaca “Kademeli Stil Şablonu” olarak çevrilebilir. Peki tam olarak Css Nedir?

HTML bize metin biçimlendirme alanında çok geniş olanaklar sunar. CSS ise; bunu bir adım daha öteye götürür. Sayfalar için global şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, tek bir harfin stilini dahi (renk, boyut gibi) değiştirmek için kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli artısı kullanımındaki esnekliktir.

Bir web sayfası içerisinde görsel amaçlı olarak yüzlerce renk, font gibi özellikler kullanılabilir. Bu özellikleri biçimlendirmenin en kolay yolu Css kodlarından faydalanmak olacaktır.

CSS dilinin en büyük avantajı da; belirttiğimiz bir özelliği (niteliği) farklı etiketlerde veya farklı sayfalarda kullanabiliyor olmamazdır. Detaylandıracak olursak; internet sitelerinde çoğunlukla birden fazla web sayfası bulunur ve elbette bu sayfalarda aynı etiketleri ve özellikleri kullanabiliriz. İşte bu durumlarda farklı sayfalardaki aynı etiketlere aynı özellikleri tekrar tekrar yazmak yerine, CSS yardımı ile bir kez tanımlayıp tüm sayfalarımızda ortak kullanabiliyoruz.

Böylece CSS, Html dili için vazgeçilmez bütünleyici bir dil olarak öne çıkmaktadır. Html ile oluşturacağımız web sayfalarımıza temel anlamda Css ile görsel zenginlik katabileceğiz.

Günümüzde CSS ile ilgili Chrome, Firefox, Explorer, Edge gibi çok kullanılan tarayıcılar farklı yorumlar ortaya koyabiliyorlar. Bu noktada Css düzenlemesi yaparken kodlarımızın sitemize yansımasını tüm tarayıcılarda kontrol etmemiz en başarılı sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

Bu dersimizde Css Nedir? sorusunu yalın bir şekilde yanıtlamış olduk. İlerleyen derslerimizde; Css sayfa oluşturma, css kullanımı ve css kodları ile ilgili detaylı tüm bilgileri bulabileceksiniz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

2 Comments

  1. alican
  2. fatih

Yorum Yap