HTML

Html Arka Plan Rengi Ayarlama

Html arka plan rengi

Html bir sayfa hazırladığımızı düşünelim. Sayfamızda olmazsa olmazlardan biri elbette arka plan olacaktır. Sayfamıza iki şekilde arka plan verebiliriz; bunlar arka plan resmi veya arka plan rengidir. Bu derste Html kodlarında arka plan rengi ayarlamayı göreceğiz.

Önceki derslerimizden öğrendiğiniz üzere HTML bir sayfanın gövde kısmını yani tüm içeriklerini barındıran bölümünü <body> etiketi içerir. Body etiketi bu anlamda sitemizin gördüğümüz tüm sayfa alanını kapsayan temel yapıdır. Dolayısı ile bu etikete arka plan rengi verdiğimizde tüm sayfaya renklendirmiş olabiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Html sayfada arka plan rengi nasıl ayarlanır?

Html sayfamıza arkaplan rengi vermek için kullanmamız gereken “bgcolor” özelliğidir. Bgcolor kelimesi ingilizce background color kelimesinin kısaltması gibidir ve bu kelime çevrildiğinde arka plan rengi anlamına gelir. Kullanımını inceleyelim.

Html Arka Plan Rengi Örneği:

Örneğin Ekran Görüntüsü:

Html arka plan rengi

Kodlarımızda incelememiz gereken aslında tek satırlık bir kod sadece. Kısaca özetlemek gerekirse; body etiketi içerisine bgcolor özelliği açıp, içerisine vermek istediğimiz rengi yazdık.

Renk kodları ile ilgili ayrı bir ders hazırlayacağız. Html derslerimiz içerisinden inceleyebilirsiniz. Biz bu örneğimizde “yellow” yazarak arka plan rengini sarı belirledik. Bu kısma ingilizce renkleri (red, black vs.) yazarak ya da renk kodları (#000000, #FF0000 vs.) yazarak vermek istediğimiz arka plan rengini belirleyebiliriz. Kullanımımız bu şekildedir.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap