HTML

Html Kod Yapısı & Temel Html Kodları

Temel Html Kodları

Bu dersimizde HTML temel kod yapısını, bu kodların ne ifade ettiklerini ve HTML sayfada en basit şekilde yazı yazabilmeyi göreceğiz, başlayalım!

HTML sayfalar <html> etiketi ile başlar. Kod bloğunun mutlak başlangıcıdır.
Ardından <head> etiketi açılır. Bu etiket de aynı şekilde sabittir ve oldukça önemlidir. İçerisine başlık etiketi, css kodları, script kodları, meta kodları girilebilen bölümdür.
Sonrasında <title> etiketi açılır. Title kelime anlamından da anlaşılacağı üzere sayfa başlığıdır. Tarayıcı sekmesinde görülecek olan sayfanın (sitenin) başlığı bu etiket içerisine yazılır.
Son temel etiketimiz ise <body> etiketidir. Bu etiket sayfanın içeriğini tutan gövde bölümüdür. Bu derste yazı yazmayı da göreceğimiz için; yazacağımız metin bu etiket içerisinde yer alacak.

Tabi kodlama dili ile ilgili çok önemli bir nokta var ki buraya kesinlikle atlamamalıyız. Hem HTML hem de tüm diğer dillerde açılan bir etiket mutlaka kapatılmalıdır. Örneğin; sayfanın en başında açtığımız <html> etiketini sayfanın en sonunda kapatırız. Bunu </html> şeklinde yapabiliriz. Dikkat ederseniz; etiket kapatmanın etiket açmadan tek farkı kelimenin başına / (bölme) işaretinin getirilmesidir. Etiket kapatma işlemi bir çok etiket için aynen bu mantık ile yapılmaktadır. (Bazı etiketler  hariç)

Şimdi aşağıdaki örnekte HTML temel kod yapısı kullanılarak oluşturulmuş; sayfa başlığı ve örnek bir cümle içeren kod bloğu göreceğiz.

Örneğin Ekran Görüntüsü:

Temel Html Kodları

Örnekteki kodlarımızı inceleyecek olursak; sayfa başlığında “HTML KOD YAPISI” ve sayfa içerisinde “Yazilon.com” yazan HTML dili ile kodlanmış bir internet sayfası oluşturmuştuk olduk.

Önemli bir kısım var ki; buraya iyi odaklanalım. Bu etiketler bir HTML sayfasında mutlaka olmalıdırlar ve sıraları daima bu şekildedir, değiştirilemez. Bu yüzden bu yapıyı iyi ezberlemeliyiz. İlerleyen derslerde çok daha kapsamlı uygulamalar göreceksiniz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

2 Comments

  1. yasin ışık
  2. serkan durulmaz

Yorum Yap