HTML

Html Sayfa Oluşturma

Html Sayfa Oluşturma

HTML derslerimizin ilkinde bir HTML sayfası oluşturmayı göreceğiz.
HTML sayfasının uzantısı (.html) olmalıdır. Bu nedenle oluşturacağımız dosyanın uzantısını (.html) olarak değiştirmemiz gerekecektir.

Şunu belirtmeliyim ki; bir web tasarımcı daima dosya uzantılarını görmelidir. Kişisel bilgisayarlarda dosya uzantıları gizlidir, görünmezler. Bu yüzden öncelikle dosya uzantılarını göstermemiz (açmamız), sonra da Html dosyamızı oluşturmamız gerekir.

HTML dosyası basit şekilde not defteri ile oluşturulabilir. Bu nedenle öncelikle “Metin Belgesi” açıyoruz. Mouse Sağ Tık -> Yeni -> Metin Belgesi yolu ile dosyamızı oluşturuyoruz.

Gördüğünüz üzere “Yeni Metin Belgesi” oluşturuldu ve herhangi bir dosya uzantısı görünmüyor.

Sonrasında Başlat menüsünde “Dosya Uzantılarını Göster veya Gizle” yazarak arama yapıyoruz ve sayfayı açıyoruz. Gelen pencerede “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğindeki işareti kaldırıyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.

Şimdi “Yeni Metin Belgesi” isimli dosyamızın (.txt) uzantısı görünür hale geldi. İsim ve uzantı değiştirme vakti! Mouse Sağ Tık -> Yeniden Adlandır yapıyoruz.

Burada dosya adını ve uzantısını giriyoruz. Ben (index.html) olarak adlandırıyorum. Ardından Enter tuşuna basıyoruz ve değişikliği kaydediyoruz. Görüldüğü üzere dosya ismi ve uzantısı değişti bile. Artık HTML dosyamız kullanıma hazır.

HTML dosyalar web sayfaları oldukları için tarayıcıda açılırlar. (index.html) olarak isimlendirdiğimiz dosyamız yukarıdaki resimde görüldüğü üzere tarayıcıda açılacak durumdadır. Sayfamızda kod yazmak veya düzenlemek için ise çeşitli programlar kullanabilir. “Not Defteri” kullanabileceğimiz gibi “Notepad++” veya “Dreamweaver” gibi programlar da kullanabiliriz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap