HTML

Html Yazı Başlıkları

Html Yazı Başlıkları

Web tasarımcıların sıkça kullandığı bir etiketi öğreniyoruz. Bildiğiniz gibi her web sayfası içerisinde yazı barındırır ve her yazı (post) bir başlığa sahip olmalıdır. Bu dersimizde HTML yazıya başlık ekleme nasıl yapılır, HTML başlık etiketi nedir ve neden sitemizde başlık etiketi kullanmalıyız? bu soruların yanıtlarını birlikte göreceğiz.

Html Başlık Etiketi Nedir?
Html sayfalarda yazılarımıza başlık eklemek için H etiketi kullanılır. H etiketi adını Heading (başlık) kelimesinden almaktadır. Etiketin 6 farklı kullanım şekli bulunur.

6 farklı H etiketi bulunmasının nedeni başlıkların boyutları arasında ayrım yapmayı sağlamak içindir. Büyüklük olarak etiketler sırasıyla; <h1> <h2> <h3> <h4> <h5> <h6> şeklindedir. Yani en büyük başlık <h1> etiketi ile yazılırken, en küçük başlık da <h6> etiketi ile yazılabilir.

Html Başlık Ekleme Nasıl Yapılır?
H etiketleri sayfanın gövde kısmında yani <body> içerisinde kullanılabilir. Bir paragrafa, bir makaleye ya da herhangi bir metnimize başlık eklemek istediğimizde H etiketlerinden faydalanırız. Kullanımı oldukça basittir. Etiket açılır, başlık yazılır ve etiket kapatılır.

Dikkat; bir başlık etiketi açılıp içerisine başlık yazıldıktan hemen sonra mutlaka kapatılmalıdır. Örneğin; <h1> olarak açtığımız etiketi başlık yazdıktan sonra </h1> şeklinde kapatabiliriz.

Sayfada Başlık (Heading) Kullanmanın Önemi:
H etiketi kullanmamızın 2 önemli nedeni vardır. Birincisi; H etiketi seo açısından oldukça önemli ve dikkate alınan bir değerdir. Tüm başlık etiketlerinin sayfada kaç kez kullanıldığı seo açısından incelenen bir kriterdir. Bu nedenle kullanılmasını kesinlikle önerilir. İkinci neden olarak; insanlara uzun ve düz bir metni okutmaya çalışmak oldukça hatalıdır. Başlıklar insanları metnin içerdiği konuya dair yönlendirir ve doğrudan istedikleri bilgiye, bölüme ulaşmalarını sağlar. Böylece yazınızın okunurluğu artacaktır.

Şimdi Html bir sayfa oluşturup tüm başlık etiketlerini sırayla kullanarak aynı yazıyı ekrana yazdıracağız ve başlık boyutundaki değişikliği gözlemleyeceğiz.

HTML Başlık Ekleme Örneği:

Örneğin Ekran Görüntüsü:

Html Başlık Etiketi Heading

Gördüğünüz gibi H1 etiketinden H6 etiketine doğru gittikçe yazımız gözle görülür şekilde küçüldü. Böylece yazıya başlık ekleme konumuzu yeterince detaylandırmış olduk. Artık siz de yazılarınıza nasıl başlık ekleyebileceğinizi gayet iyi biliyorsunuz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

2 Comments

  1. asuman
  2. Esra

Yorum Yap