PHOTOSHOP

Photoshop Nedir?

Photoshop Nedir

Photoshop nedir? Photoshop ne için kullanılır? Photoshop ne işe yarar? Photoshop nasıl kullanılır? Photoshop programı hakkında bilmeniz gereken tüm temel bilgiler bu yazımızda. Photoshop derslerimize geçmeden önce Photoshop nedir? sorusunu net olarak cevaplayalım.

Photoshop Tarihi:
Photoshop; 1987 yılında Michigan Üniversitesi’nde doktora yapan Thomas Knoll isimli bir öğrenci tarafından geliştirilmiştir. Günümüzdeki özelliklerine kıyasla oldukça basit bir yazılım olan ilk Photosohop programı ile sadece siyah-beyaz resimler üzerinde değişiklik sağlanabiliyordu.

1988 yılında Adobe firması Photoshop yazılımını satın aldı. Bunun üzerine yazılım kısa sürede büyük gelişim kaydetti. Tüm iki boyutlu görseller üzerinde düzenleme yapabilen, pixeller üzerinde çalışmaya olanak sağlayan bir programa dönüştü. Pixeller üzerinde çalışılıyor olması düzenlenen fotoğraflarda kalite kaybı oluşmamasını sağlıyordu.

Adobe firmasının geliştirdiği Photoshop programının ilk versiyonu 1.0 sürümü ile 1990 yılında Mac bilgisayarlar için piyasaya sürülmüştür. 1992 yılı itibari ile hem Mac hem de PC için kullanılabilir hale gelmiştir.

1990 yılından günümüze kadar onlarca sürümü yayınlanan Photoshop programı açık ara sektöründeki en işlevsel, en çok kullanılan pazar lideri programdır. Programın günümüzdeki versiyonları (CC 2018), (CC 2019) şeklinde isimlendirilmektedir.

Photoshop İle Neler Yapılabilir?
Bu sorunun cevabını eksiksiz olarak tek tek anlatmak oldukça zor olsa gerek. Çünkü; belirttiğimiz gibi Photoshop programı çok ciddi sayıda özellikleri bulunan, bir fotoğraf üzerinde aklınıza dahi gelmeyecek bir çok düzenlemeyi sağlamaya yarayan bir programdır. Biz bu özellikleri kısaca özetleyerek anlatmaya çalışalım.

Photoshop ile bir resmi döndürebilir, yeniden boyutlayabilir, belirli bir kısmını kırpabilirsiniz.
Photoshop ile resimdeki bir alanı, bir nesneyi kesebilir ve başka bir resim üzerine ekleyebilirsiniz.
Photoshop ile resimler üzerine yazılar yazabilir, hatta mevcut yazıları silebilir ya da değiştirebilirsiniz.
Photoshop ile resimdeki bir nesneye gölge verebilir ya da yansıma yapabilirsiniz.
Photoshop ile resimdeki bir alanı yok edebilir, seçeceğiniz bir kısmı farklı bir yere taşıyabilir ya da çoğaltabilirsiniz.
Photoshop ile bir resmin tamamında veya seçilen bir bölümünde renk değişikliği, ton değişikliği, parlaklık ayarı, bulanıklık, keskinlik gibi değişiklikler yapabilirsiniz.
Photoshop ile resimlerden hareketli gif çalışmaları yapabilirsiniz.
Photoshop ile çizimler yapabilir, Illustrator gibi olmasa da vektörel çalışmalar tasarlayabilirsiniz.
Photoshop ile düzenleme yaptığınız bir çalışmayı psd formatında kaydederek, istediğiniz zaman çalışmanıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi Photoshop ile yapabileceğiniz işlemlerin tamamımını buraya tek tek yazmamız ne yazık ki mümkün değil, ancak en çok kullanılan en faydalı işlemleri kısaca özetlemeye çalıştık sizlere. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Photoshop derslerimizde görüşmek dileğiyle.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap