C#

Visual Studio Proje Kaydetme ve Çalıştırma

Visual Studio

Bir önceki C# İçin Visual Studio Kullanımı başlıklı dersimizde ilk örnek projemizi yapmıştık. Kodlarımızı yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran görüntüledik.

Visual Studio Proje Kaydetme

Şimdi kodlarımız yazıldı, programımız denendi. Artık her şey tamam, sadece programı kaydetme kısmı kaldı. Peki Visual Studio programında projemizi nasıl kayıt yapabiliriz?

Visual Studio Proje Kaydetme:

Kayıt yapmak için öncelikle üst menüden (File -> Save All) ya da klavyeden(Ctrl+Shift+S) tuş kombinasyonunu yapıyoruz.

Visual Studio Proje Kaydetme

Açılan pencerede 3 ana kısım görüyoruz. Projemizi açarken, proje adını yazdığımız için Name ve Solution Name kısımları otomatik olarak dolu geldi, istersek değiştirebiliriz. Location bölümü ise bilgisayarda kayıt yapılacak yeri belirleyecektir. Browse butonuna tıklayıp, kayıt yerini belirleyebilirsiniz. Ardından Save butonuna tıklayıp kaydı tamamlıyoruz.

Visual Studio Proje Kaydetme

Gördüğünüz üzere projemiz bir klasöre kaydedilmiş durumda.

Visual Studio Proje Kaydetme

Eğer; projemizi (uygulamamızı) doğrudan çalıştırmak istersek bu işlemi Visual Studio kullanmadan da gerçekleştirebiliriz. Çünkü; C# dilinde yaptığımız projeler (.exe) uzantısı ile Windows işletim sisteminde program olarak çalışabilir halde kaydedilirler.

Kaydedilmiş C# Projesini Çalıştırma:

Projemizi kaydettiğimiz ana klasöre giriyoruz. Sonrasında yine proje adımızın yazılı olduğu alt klasöre giriyoruz. Ardından (bin) klasörüne ve sonrasında (Debug) klasörüne giriyoruz.

Visual Studio Proje Çalıştırma

Burada uygulama adımızın yazılı olduğu (.exe) uzantılı programımızı açabiliriz. Biz örneğimizde proje adını “Yazilon-CSharp-İlk-Uygulama” olarak yaptığımız için (Yazilon-CSharp-İlk-Uygulama.exe) isimli dosyayı açarak programımızı çalıştırmış olacağız.

Visual Studio Proje Çalıştırma

Gördüğünüz gibi programımız çalıştı ve siyah Console ekranımız açıldı. Böylelikle Visual Studio ile proje kaydetmeyi ve kayıtlı projeyi Exe dosyası ile doğrudan çalıştırmayı öğrenmiş olduk.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap