WİNDOWS İPUÇLARI

Windows Dosya Türlerini Gösterme

Dosya Türlerini Gösterme

Windows işletim sistemli kişisel bilgisayarlarda bildiğiniz üzere dosya uzantıları gözükmez yani gizli durumdadır. Ancak istersek; dosyalarımızın uzantılarını görünür hale getirebilmemiz mümkün. Nasıl yapacağız? sorusunu duyar gibiyim.

Öncelikle dosya türlerini görmemiz ne işe yarayacak ve kimler bilgisayarında dosya türlerini görmelidir sorularına açıklık getirelim.

Sıradan bilgisayar kullanıcılarının dosya türlerini görmelerinin bir faydası yoktur, hatta aksine dosya adı değiştirme sırasında uzantılara dokunabilecekleri ve dosyayı bozabilecekleri için bu önerilmez. Yani dosya türlerini görmesi gerekenler bilgisayar ve yazılım işleri ile uğraşan, dosyaların türlerini ve değiştirdiklerinde neler olabileceğini bilen kişilerdir.

Dosya türlerinin gözükmesinin avantajı nedir? Elbette dosya türlerini kolay bir şekilde değiştirebilmemizi sağlayacaktır. Örneğin; bir Html sayfa oluşturacağız. Bunu en kolay ve hızlı şekilde yapmanın yolu; yeni bir metin belgesi oluşturmak ve dosya uzantısını (.html) olarak değiştirmek olacaktır. İşte dosya uzantılarını görebiliyorsak bu işlemi rahatlıkla yapabiliriz demektir.

Peki Windows işletim sisteminde dosya türlerini nasıl görebiliriz, dosya türleri nasıl gözükecek? buna geçelim.

Dosya Türlerini Gösterme:

Öncelikle Başlat menüsünü açıp “Dosya uzantılarını göster veya gizle” yazalım ve ekranda çıkan dosyayı açalım.

Dosya Türlerini Göster

Gelen pencerede “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğindeki tik işaretini kaldıralım ve Tamam butonuna tıklayarak işlemi kaydedelim.

Dosya Türlerini Göster

Şuanda bilgisayarınızdaki tüm dosyaların (klasörler ve kısayollar hariç) uzantıları yani türleri görünür hale gelmiş durumda. Artık dosya türlerini hızlı bir şekilde değiştirebileceksiniz.

+1000 Abone Arasına Katılmak İster misin?

Yeni yazıları kaçırmamak için mail sistemimize abone olabilirsiniz.

Abonelik İçin Teşekkürler!

Hata Var! Daha Sonra Deneyebilirsiniz!

Yorum Yap